خانه ای ایمن

چه کنیم تا خانه ای ایمن داشته باشیم؟

محیط اطراف ما نیزهمانند عادتهای مامیتوانند بر سلامتی ما تاثیرگذار باشند; اما ما می توانیم تا حدی آنها رامتعادل کنیم. حوادث ازعلت های عمده مرگ و آسیب دیدگی می باشند، بخصوص در افراد مسن و خردسالان. عواملی مثل شرایط آب و هوایی بد و ویژگی های محیط منزل یا محل کار از جمله مخاطراتی هستند که برای سلامت وجود دارند.ولی با شناسایی این خطرات و انجام   اقدامات لازم جهت جلوگیری از آنها می توان به راحتی از خطراتی که در منزل یا محل کار یا حین مسافرت وجود دارند،دوری کرد.

استرس و نگرانی از ورود سارقان و افراد غریبه

یکی از عواملی که تاثیربسیار بدی بر سلامتی انسان میگذارد استرس میباشد .استرس عوامل مختلفی میتواند داشته باشد. که یکی از مهمترین این استرس ها ترس از ورود افراد غریبه و یا سارقان به محل زندگی و ویلا ویا محل کار شما میباشد.

فرض کنید در محل زندگی یا ویلای شخصی و یا محل کار خود هستید و شب هنگام سارقان با استفاده از تاریکی و غفلت شما در نصب حفاظ بر روی دیوار ها براحتی وارد شده و با غافلگیر کردن شما مبادرت به سرقت بنمایند گذشته از خسارت مالی فراوان که بر شما وارد خواهد شد صدمات روحی بسیار زیادی که به شما و خانواده تان در اثر این حادثه وارد میشودغیر قابل جبران خواهد بود.

بساری از افراد بعد ار اینکه ساختمان آنها مورد دستبرد سارقان قرار میگیرد به فکر نصب حفاظ روی دیوارها و نصب سیستمهای امنیتی می افتند .در حالی که عقل سلیم حکم میکند که قبل از وقوع حادثه باید از آن جلوگیری نمود.

اگر ما با انجام تدابیر حفاظتی مثل نصب دوربین مدار بسته و سیستم دزد گیر و نصب حفاظ ایمن بر روی دیوار ساختمان خود را محافظت کنیم چه وقتی که در منزل یا محل کار خود هستیم و چه وقتی که در مسافرت بسر میبریم استرسی بابت اینکه ساختمانمان مرد دستبرد قرار گیرد نخواهیم داشت.

پس عاقلانه ترین کار این است که قبل از اینکه اموال ما مورد سرقت قرار گیرد قسمت ناچیزی از آن را صرف ایمن کردن دیوارها نماییم.

با نصب حفاظ روی دیوارها اولین و ساده ترین راه نفوذ و ورود سارقان وافراد غریبه را ببندید سپس با نصب دوربین مدار بسته ضریب اطمینان را کمی بالاتر خواهید برد البته دوربین مداربسته به تنهایی هیچ کاربردی نخواهد داشت زیرا به راحتی و با پوشاندن چهره میتوان از آن گذشت پس بر این اساس حفاظت از دیوارها و غیر قابل عبور کردن آنها مهمترین راه برای جلوگیری ازورود سارقان میباشد و این کار با نصب حفاظ های نسل جدید ممکن میباشد

حفاظ های نسل جدید به حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای و حفاظ نی زار یا حفاظ لاله ای معروف میباشندو.قیمت این حفاظ ها بسیار مناسب بوده و نسبت به حفاظ های قدیمی از امنیت فوق العاده بیشتری برخوردار مبیباشند.

حوادث از خطرات عمده ای می باشند که برای سلامت وجود دارند. تقریبا نیمی از حوادث وخیم درخانه رخ می دهند و بیش از همه افراد مسن و خردسالان آسیب می بینند. افراد مسن بیشتر مستعد افتادن هستند، در حالیکه خردسالان در معرض خطرمسمومیت با مواد سمی خانگی می باشند.

آتش از دیگرخطرات موجود است. خطر قابل توجه دیگری که برای سلامتی وجود دارد از بهداشت ضعیف آشپزخانه ناشی می شود که دراثر آن مسمومیت غذایی روی میدهد. برای اینکه به زمین نیفتید، کاری کنید که نور داخل خانه زیاد باشد، قالیچه ها و پا دری ها با ترمز فرش روی زمین ثابت شوندو کف خانه مرتب باشد. اگر در خانه بچه کوچک دارید، برای پلکان، درب و نرده بگذارید تا مانع از افتادن او از پله ها شوید.

دارو، مایعات شوینده، مونوکسید کربن (گازی که در اثر سوختن مواد سوختی آزاد می شود) و سرب مواد سمی می باشند.

باید مواد سمی را دور از دسترس بچه ها نگاه دارید. برای جلو گیری از تجمع مونوکسید کربن، هر سال دودکش ها، دستگاه های گرمایش و وسایل گازسوز را بازرسی کنید وهیچوقت ماشین هایی را که بنزین سوز می باشند، در گاراژهایسر پوشیده روشن نگذارید. برای پیشگیری از مسمومیت با سرب، باید فردی که متخصص در این امر باشد، لوله های سربی را جایگزین کند و رنگی را هم که بر روی دیوارها زده شده (معمولا در خانه های قدیمی) و حاوی سرب است، بتراشد. از آتش یا اجسام داغ با احتیاط زیاد استفاده کنید; مثلا اگر سیگاری هستید ، حتما پس از اتمام سیگار کشیدن، سیگار و کبریت خود را کاملا خاموش کنید. برای پیشگیری از آتش سوزی های الکتریکی، زیادی از پریز، برق کار نکشید..

 

مواد آتش زایی مثل رنگ و تینر را در انبار یا پارکینگ نگاه ندارید. علاوه بر آن همیشه در آشپزخانه پتوی ضد حریق یا کپسول آتش نشانی داشته باشید و روی سقف هم سنسور دود نصب کنید تا در صورت بروز حریق آن را شناسایی کند. برای جلو گیری از مسمومیت غذایی، آشپزخانه را تمیز نگاه دارید، غذا را کاملا بپزید و غذاهای فاسد شدنی رادر یخچال نگاه دارید. غذا را در ظرف درز گرفته و بی منفذ قرار دهید و قبل از انقضای تاریخ مجاز، آن را مصرف کنید.

 

برای آنکه مانع از افتادن بچه ها شوید، هم در پایین و هم در بالای پلکان درب حفاظ نصب کنید . دقت کنید ارتفاع حفاظ بیشتر از آن باشد که کودکتان بتواند از آن بالا برود. تنظیم کننده های پهنا، امکان می دهند تا حفاظ برای هر راه پله ای اندازه باشد. عمود بودن میله ها، مانع از آن می شود که کودک بتواند از حفاظ بالا رود. شیرخواران و کودکان چون پوست ظریفتری دارند، بیشتر در خطر آفتاب سوختگی قرار دارند. شیرخواران را به دور از نور آفتاب نگاه دارید و به کودکان هم حتما لباس مناسب بپوشانید و برایشان کرم ضد آفتاب استعمال کنید.